MicroSoft

گواهینامه های این شرکت در زمینه های مختلف شامل مباحث شبکه, برنامه نویسی و طراحی و مدیریت بانکهای اطلاعاتی ارائه می گردد.این گواهینامه ها عبارتند از:

MCP (Microsoft Certified Professional)
MCSE (Microsoft Certified System Engineer) Track 2000
MCSE (Microsoft Certified System Engineer) Track 2003
MCSD (Microsoft Certified Solution Developer)
MCSD for Microsoft. Net (Microsoft Certified Solution Developer)
MCSA (Microsoft Certified System Administration) Track 2000
MCSA (Microsoft Certified System Administration) Track 2003
MCAD (Microsoft Certified Application Developer)
MCDBA (Microsoft Certified Database Administrator)
MOUS (Microsoft Office User Specialist)

این مدارک که به مجموعه آنها MCP (Microsoft Certified Professional) گفته می‌شود، طی امتحانات استانداردی، به افرادی داده می‌شود که در به کارگیری یا پیاده کردن یکی از محصولات یا فناوری‌های مایکروسافت مهارت کافی کسب کرده‌اند. کسب این مدارک، نشان دهنده آن است که صاحب مدرک در به کارگیری آن محصول، محصولات یا فناوری‌ها از نظر شرکت مایکروسافت تخصص کافی دارد. از سوی دیگر، صاحب مدرک می‌تواند به بعضی اطلاعات فنی موجود روی سایت مایکروسافت دسترسی مستقیم داشته باشد. مایکروسافت صاحبان این مدارک را به کنفرانس‌ها و سمینارهای فنی خود دعوت می‌کند و مجله‌ای را هم ویژه این افراد منتشر می‌کند.

 

انواع مختلف این مدارک کدامند؟

مدرک MCSA: مدرک MCSA (Microsoft Certified System Administor) به افرادی داده می‌شود که در زمینه مدیریت شبکه و محیط‌های سیستمی مبتنی بر سیستم عامل‌های ویندوز، مهارت کافی داشته باشند.

درحال حاضر، این مدارک روی ویندوز ۲۰۰۰ داده می‌شود و برای کسب آن باید از توانایی مدیریت این سیستم عامل و مدیریت شبکه با استفاده از آن برخوردار بود. کسی نامزد دریافت این مدارک می‌شود و برای کسب آن در آزمون شرکت می‌کند. باید ۶ تا ۱۲ ماه تجربه پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل روی رایانه شخصی، پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل روی شبکه و مدیریت شبکه‌هایی با بیش از ۲۰۰کاربر را داشته باشد.

مدرکMCSE: ( Microsoft Certified Systems Engineer )
افرادی که به تحلیل نیازهای یک طرح تجاری، طراحی و پیاده کردن یک زیرساخت مبتنی بر محصولات و سیستم عامل‌های مایکروسافت می‌پردازد و بر این اساس ، راه حل‌هایی را به کارفرمایان ارائه می‌دهند. مدرک MCSE را به عنوان تایید توانایی‌هایشان اخذ می‌کنند.در واقع، این مدرک برای مهندسان سیستم، مهندسان پشتیبانی فنی، تحلیلگران سیستم، تحلیلگران شبکه و مشاوران فنی مناسب است. این مدرک، از پرطرفدارترین و معروف‌ترین مدارک فنی به حساب می‌آید.کسی که برای کسب این مدرک اقدام می‌کند، باید دست کم تجربه‌ای یک ساله در پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل تحت شبکه با ۲۰۰۰ کاربر و در ۵ نقطه فیزیکی داشته باشد. علاوه بر آن، نامزد MCSE باید دست کم یک سال تجربه در زمینه پیاده کردن و مدیریت سیستم عامل روی رایانه شخصی و طراحی زیرساخت شبکه داشته باشند.

مدرکMCDBA ( Microsoft Certified Database Administrator) MCDBA: به مدیران پایگاه داده‌های DATABASE( SQL) اختصاص دارد. که به طراحی، پیاده سازی و مدیریت این کارگزار (Server) مشغولند. در حال حاضر، این مدرک روی SQL Server 2000 ارائه می‌شود.

مدرک MCT: دارندگان مدرک MCT (Microsoft Certified Trained) استادانی هستند که از سوی مایکروسافت، برای تدریس و آموزش دوره‌های مایکروسافت تاییده شده‌اند. برای دریافت این مدرک باید یکی از دیگر مدارک MCP را داشت.

مدرک : MCDA (Microsoft Certified Application Developr) مدرکی است برای کسانی که از فناوری‌های مایکروسافت برای توسعه و نگهداری برنامه‌های کاربردی، برنامه‌های تحت وب و سرویس‌های داده ایاستفاده می‌کنند. افرادی که به XML یا.NET تسلط دارند و از آنها برای ارائه برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنند. در این گروه قرار می‌گیرند. کسانی که برای دریافت این مدرک، نامزد می‌شوند باید یک یا ۲سال تجربه در این زمینه داشته باشند. برنامه نویسان، تحلیلگران برنامه و تولیدکنندگان نرم‌افزار می‌توانند برای کسب این مدرک اقدام کنند.
مدرک MCSD: دارندگان مدرک (Microsoft Certified Solution Develper) افرادی هستند که با فناوری‌ها، سیستم‌های عامل و معماری ویندوز، راهکارهای مناسبی را برای صاحبان صنایع و تجارت طراحی کرده و توسعه می‌دهند. دست کم یک تجربه ۲ساله کاری برای خواستاران این مدرک لازم است. مهندسان نرم‌افزار. تحلیلگران و تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی و مشاوران فنی کسانی هستند که داشتن این مدرک را به آنها توصیه می‌کنیم.
مدرک ( Microsoft Office Specialist) : MOS: به کسانی داده می‌شود که در کار با مجموعه نرم‌افزارهای Office یعنی Word, Excel, outlook ,PowerPoint, Access و MS project مهارت کافی داشته باشند. از آنجا که مجموعه Office در بیش از ۱۰۰کشور و با ۱۸ زبان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. می‌توان آن را فراگیرترین مدرک مایکروسافت دانست. بد نیست بدانید که ماهانه ۳۲هزار نفر در سراسر دنیا این مدرک را دریافت می‌کنند.
مدرک( Microsoft Office Specialist Master Instructor) MOSMI : این مدرک به کسانی داده می‌شود که برای تدریس بخش‌های مختلف Office مهارت کافی داشته باشند. خواستاران این مدرک باید دست کم از ۲ سال تجربه تدریس این نرم‌افزارها بهره مند باشند.

حال که با مدارک مختلف مایکروسافت و کاربرد هریک آشنا شدیم. پرسش بعدی در ذهن ما جرقه می‌زند: چگونه می‌توانیم یک مدرک مایکروسافت دریافت کنیم؟ مایکروسافت، ۶ مرحله و گاه برای شرکت موفق در امتحان و کسب مدرک ذکر می‌کند:

ابتدا تصمیم بگیرید کدام مدرک برای شما مناسب است. در این تصمیم گیری، باید تجربه‌ها و مهارت‌های کاری خود را دخیل کنید و با توجه به شناختی که از کاربرد هر یک از مدارک دارید تصمیم بگیرید.
تجربه کافی کاری کسب کنید. همانطور که اشاره کردیم، مدارک MCDBA , MCSAو MCSE دست کم یک تجربه یک ساله و MCDA , MCSA و MCT یک تجربه ۶ تا ۱۲ ماهه کاری لازم دارند. پس عجله نکنید و به تمرین عملی بپردازید.
تجربه‌های خود را با دوره‌های آموزشی تکمیل کنید. دوره‌های آموزشی مختلف با استفاده از منابع معتبری همانند MSDN ( ( (Microsoft Developer Network یا Microsoft) MOC Officicial Curriculum) برگزار می‌شوند. گذراندن این دوره‌ها به کامل شدن تجربه‌های شما کمک می‌کند.
راهنمای آزمون را در سایت ABIRANIAN مطالعه کنید.
در یک آزمون غیررسمی برای کنترل توانایی‌های خود شرکت کنید.
برای شرکت در امتحان شرکت کنید.
رعایت این گام‌ها و مراحل، شما را در کسب مدرک مورد علاقه‌تان یاری می‌کند. اما به یاد داشته باشید که هریک از این مراحل در شرایط مناسب می‌توانند نقش مثبتی در این روند داشته باشند. به طور مثال تکمیل تجربه‌ها با استفاده از دوره‌های آموزشی زمانی موفق است که این دوره‌های آموزشی از سوی موسسات معتبر و استادانی که از MCT برخوردارند، ارائه شوند. استادانی که خود موفق به کسب این مدرک نشده‌اند، نمی‌توانند راهنمای خوبی برای شما به حساب آیند. انتخاب و شرکت در آزمونی برای کنترل توانایی‌ها نیز در صورتی موفق و موثر است که آزمون‌ها با پرسش‌های استاندارد و با توجه به نکات مدنظر مایکروسافت برگزار شوند. پس دقت کنید که چه مدرکی برای شما مفید است و دوره‌های آموزشی آن را کجا فرا می‌گیرد.

Microsoft Certified Professional

Microsoft Certifications are information technology professional certifications for Microsoft products. Individual certifications are received upon passing one or more exams.

Like Apple, Cisco, Oracle, Red Hat and Ubuntu programs, the certifications mainly focus on their respective product, as opposed to employment aptitude tests designed for programmer trainee jobs. The certifications are categorized by function as Server, Desktop, Database, and Developer. There are four major tiers with the MC (Microsoft Certified) prefix, which are: Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD), and Microsoft Certified Solutions Master (MCSM).

Exams usually take between two and three hours to complete and consist of between 40 and 90 multiple-choice, drag-and-drop, and solution-building questions; and simulated content with respect to which students must perform certain common administrative tasks.

Contents

۱ Current certifications

۱٫۱ Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA)

۱٫۲ Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE)

۱٫۳ Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)

۱٫۴ Microsoft Certified Solutions Master (MCSM)

۲ Retired certifications

۲٫۱ Microsoft Certified IT Professional (MCITP)

۲٫۲ Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS)

۲٫۳ Microsoft Certified Professional Developer (MCPD)

۲٫۴ Microsoft Certified Masters (MCM)

۲٫۵ Microsoft Certified Database Administrator (MCDBA)

۳ Microsoft Certified Architect (MCA)

۴ Microsoft Certified Trainer (MCT)

۵ Third-Party Certifications

۵٫۱ Microsoft Office Specialist (MOS)

۵٫۲ Microsoft Technology Associate (MTA)

۶ References

۷ External links

Current certifications

 

 

 

Microsoft Certification Diagram

Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA)

The Microsoft Certified Solutions Associate certification is the foundation for higher certifications and prerequisite for the Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE). This new certification replaces the older Microsoft Certified Technology Specialist (MCITP). Despite its name, the MCSA Certification for Windows Server 2008 is “based on Windows Server 2008 R2 technology.”

Server

Windows Server 2012

Windows Server 2008

Desktop

Windows 8

Windows 7

Database

SQL Server 2012

SQL Server 2008

Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE)

The Microsoft Certified Solutions Expert certification comes after the MCSA. This level of certification requires recertification every three years. MCSEs will gradually replace the Microsoft Certified IT Professional (MCITP).

Server

Server Infrastructure

Desktop Infrastructure

Private Cloud

Messaging

Communication

Sharepoint

Database

Data Platform

Business Intelligence

Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE) A previous certification path under Windows NT, Windows 2000, Windows 2003.

Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)

The Microsoft Certified Solutions Developer certification is for developers and requires recertification every two years. The MCSD was the highest level of certification programming offered by Microsoft, prior to the release of the .NET Framework 2.0. To fulfill the requirements of the certification, an individual has to pass total of five examinations which consist of four core examinations and one elective examination.

Developer

Windows Store Apps

Web Applications

Application Lifecycle Management

Microsoft Certified Solutions Master (MCSM)

The Microsoft Certified Solutions Master certification was formerly known as Microsoft Certified Master (MCM). The newly named certification adds a recertification requirement, which is every three years.

Server

Messaging

Communication

SharePoint

Directory Services

Database

Data Platform

Retired certifications

 

As new associate and expert level certifications are released for each technology, old certifications corresponding to that technology will be retired. Certifications to be retired are Microsoft Certified System Engineer, Microsoft Certified IT Professional (MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS), and Microsoft Certified Professional Developer (MCPD). Below are retired and soon-to-be retired certifications:

Microsoft Certified IT Professional (MCITP)

The Microsoft Certified IT Professional credential helps validate that an individual has the comprehensive set of skills necessary to perform a particular job role, such as database administrator or enterprise messaging administrator. To obtain a MCITP certification, you must first obtain one or more prerequisite MCTS certifications, and then pass the qualifying “PRO” exam(s).

MCITP certifications are available for:

Windows Client

Windows Server

Microsoft SQL Server

Microsoft Office Project Server

Microsoft Exchange Server

Microsoft SharePoint

Microsoft Lync

Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS)

The Microsoft Certified Technology Specialist credential enables professionals to target specific technologies, and are generally the first step toward the professional-level certifications. MCTS certifications are no longer in development. However, the certification is still good for those who already have it. The MCSA will gradually replace all MCTSs.

MCTS certifications are available for:

Exchange Server

Lync Server

Project and Project Server

SharePoint and SharePoint Server

SQL Server

System Center

Virtualization

Visual Studio

Windows Client

Windows Embedded

Windows Server

Other technologies

Microsoft Certified Professional Developer (MCPD)

The Microsoft Certified Professional Developer certifications are gradually being retired, with MCSD as its successor.

MCPD exists for the following:

Microsoft Visual Studio 2010

Microsoft Visual Studio 2008

Windows Phone

Microsoft SharePoint 2010

Microsoft Silverlight 4

Upgrade Paths

Microsoft Certified Masters (MCM)

The Microsoft Certified Master certification enables senior-level IT professionals to demonstrate and validate their technical expertise on Microsoft server products. It is a prerequisite for the Microsoft Certified Architect (MCA). Eligibility into the program first requires successful completion of specific and related MCITP certifications. The MCSM will gradually replace all MCMs.

MCM certifications are available for:

Microsoft Exchange Server 2010

Microsoft Lync Server 2010

Microsoft SharePoint Server 2010

Microsoft SQL Server 2008

Windows Server 2008 R2: Directory

Microsoft Certified Database Administrator (MCDBA)

The Microsoft Certified Database Administrator certification program credential is meant for database administrators, who will implement and administer Microsoft SQL Server databases. The MCSE in the Database category superseded this certification.

Microsoft Certified Architect (MCA)

 

The Microsoft Certified Architect certification is the pinnacle of Microsoft certification. Eligibility into the program first requires a MCM certification in a relevant product. Candidates must then be reviewed and approved by Microsoft to be entered into the program. Accepted candidates must prepare a work history dossier, architectural solution case study, and a document that demonstrates the relevance of their skills and work experience. Following that, candidates must attend a 4-hour Review Board interview, which consists of at least two MCAs. The candidate must make a 30-minute presentation to the board, and then be able to successfully defend the quality and viability of the case study against questions from the board.

MCA certifications are available for:

Microsoft Exchange Server

Microsoft SQL Server

Windows Server: Directory

Microsoft SharePoint 2010

Microsoft Certified Trainer (MCT)

 

The Microsoft Certified Trainer certification program is for individuals who intend to train others who want to obtain any of the other certification programs of Microsoft. They must have some type of certification from the Microsoft certification courses; they must also prove their instructional presentation skills, obtain a “Metrics that Matter” ID and apply and pay an annual to become and remain a MCT.

A Microsoft Certified Partner for Learning Solutions (CPLS) organization must employ or contract with a suitably certified MCT to deliver any Microsoft Official Courseware (MOC) courses they offer, whether to private closed groups or public classes. On the other hand, only a CPLS can purchase MOC materials, and while they may sell these on to an independent MCT (if they choose to) for them to run a private class (for participants from a single organization), a MCT may not run public classes using MOC materials other than for a CPLS.

During the Windows 2000 era, the requirement to pass the examinations associated with a class was relaxed. This meant that a MCT with MCSE could teach programming classes and a MCDBA could teach engineering courses. For the XP/Server 2003 era, even the requirements of premier certifications like MCSE, MCDBA, MCSD, etc. were removed. CEC’s and training requirements were removed in total. Only an annual fee was required to be paid to maintain a MCT. MCDST’s could also be certified as a trainer. Today a MCT can be certified in only office applications and hold the trainer certification title.

With the 2007/2008 generation of certification programs, MCTS and MCITP, the trainers were tied to “competencies”. Each Microsoft Official Course (MOC) requires one or more specialized certifications to be held in addition to MCT certification so that the delivery of title to be allowed under the program. There were 54 different competencies as of March 2010 (with last update May 2009). For example, to deliver a Course 50213A (related to Data Protection Manager 2007), the instructor requires the certification title MCTS: System Center Configuration Manager 2007 certification. In general a MCT is now required to hold a MCSE / MCITP level certification in a track and version (e.g. SharePoint 2010, Exchange 2010) to teach MOC courses in that subject at a CPLS. When a new product version comes out, a MCT has a grace period where they can teach the new subject based on their qualification in the previous version (otherwise no-one could teach any new subjects at first). This period ends 90 days from the release date of the updated exams, during which time the MCT must pass the new requirements or continue to teach only the older version courses after this grace period elapses.

Quality control of MOC, CPLS companies and MCTs is monitored via student evaluations submitted to Metrics That Matter (an independent third-party company). The MCT program agreement includes a requirement of minimum average scores, without which a MCT may not (in theory) renew their membership in the program.

Microsoft also publish “Community Courseware” written by third-party authors in the Microsoft Learning Courseware Library. This is not MOC and does not bear Microsoft’s branding nor have the same restrictions about who can deliver these courses or where. Some consider this to be a loophole which allows unqualified instructors to provide public classes. For example, a MCT certified in only Word 2003 can legally deliver an ISA Server 2006 class (Course 50002A) since that is not a Microsoft Official Course, or could even deliver a private class in Windows Server 2008 using MS Press books, but could not teach any MOC course to a public class organized themselves or via a CPLS. Of course, there is nothing stopping any expert teaching a class in their subject area using their own materials, books or any other training resources they have legally obtained. They do not need to be a MCT or work for a CPLS, unless they wish to deliver MOC courses, for which they must be qualified.

Third-Party Certifications

 

Microsoft Office Specialist (MOS)

The Microsoft Office Specialist, previously known as Microsoft Office User Specialist (MOUS), is a certification program for using the Microsoft Office suite for business applications. Though listed under the Microsoft Certification Programs, it is not officially proclaimed as a Microsoft certification. The MOS examinations are managed by third-party companies, rather than Microsoft. Certifications for Office 2013 are being launched from 28 February 2013.

Microsoft Technology Associate (MTA)

The Microsoft Technology Associate certification are for those just starting their IT career path. It covers the fundamentals of IT infrastructure, databases, and development.

جوابی بنویسید