+Linux

این مدرک یکی از معتبرترین مدارک بین‌المللی در حوزه سیستم‌عامل لینوکس است. داوطلبانی که موفق به کسب مدارک مذکور شوند، قادر خواهند بود این سیستم‌عامل را نصب و پیکربندی کرده، برای مقاصد مختلف آن را آماده نموده و اشکالات پیش آمده را رفع کنند. شرکت کامپتیا حداقل شش‌ماه تجربه کاری مفید در محیط سیستم‌عامل لینوکس را پیش شرط اخذ این مدرک برای داوطلبان اعلام کرده است. یک فرد دارای مدرک +Linux به عنوان شخصی که مفاهیم دنیای اُپن‌سورس را به طور کامل درک کرده و قادر است کلیه تنظیمات مربوط به لینوکس از جمله تنظیمات مدیریتی، اعطای مجوز استفاده به کاربران، نصب و پیکربندی برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مختلف و همچنین برقراری ارتباط با سایر کامپیوترها در محیط شبکه و مدیریت فایل‌ها و عملیات ذخیره‌سازی بر روی ادوات مربوطه را انجام دهد، شناخته می‌شود.

آزمون +Linux به خودی خود دارای هیچ پیش نیازی نیست اما باز هم شرکت کامپتیا داشتن اطلاعاتی در حد مدارک +A یا +Network را به داوطلبان توصیه می‌کند. آزمون +Linux که شامل ۹۴سؤال با ۹۰ دقیقه زمان پاسخ است در کل ۹۰۰ امتیاز دارد که داوطلب باید حداقل ۶۵۵ امتیاز از آن را کسب کند.

مزایا

شرکت کامپتیا برای دارندگان مدرک +Linux، حرفه‌ای شدن برای کار در محیط لینوکس، ارتقاء سطح شغلی موجود یا ایجاد زمینه اشتغال بیشتر برای صاحب مدرک، بهترشدن مسیر کسب و کار و کمک به داوطلبان در انتخاب مسیر دانش‌اندوزی و همچنین ایجاد یک زمینه محکم برای تشویق دانشجویان به کسب مدارک سطوح بالاتر را از مزایای داشتن مدرک مذکور عنوان می‌کند.

 مفاد آزمون +Linux

در آزمون مربوط به مدرک +Linux، هفت موضوع اصلی مورد توجه قرار می‌گیرند که هر کدام درصدی از آزمون را به خود اختصاص می‌دهند. به این شرح که:

۱- راهکارها‌ ‌و شیوه‌های استفاده از سیستم‌عامل لینوکس: ۴ درصد

۲- نصب لینوکس: ۱۲ درصد

۳- پیکربندی: ۱۵درصد

۴- مدیریت: ۱۸درصد

۵- نگهداری و پشتیبانی: ۱۴درصد

۶- رفع مشکلات: ۱۸درصد

۷- ارتباط با ادوات سخت‌افزاری: ۱۹درصد

 

در بخش اول، داوطلبان با مزایای استفاده از این سیستم‌عامل و همچنین اصطلاحات دنیای لینوکس آشنا می‌شوند.

در قسمت دوم، انواع روش‌های مربوط به دریافت فایل‌های نصب لینوکس و انجام عمل نصب چه از طریق CD قابل بوت سیستم‌عامل و چه از طریق پروتکل‌های شبکه‌ای مثل FTP ،HTTP ،SMB و NFS مورد بحث قرار می‌گیرد.

در بخش سوم، نحوه تنظیم و پیکربندی ماجول‌های اصلی سیستم‌عامل برای استفاده از انواع سرویس‌های موجود مثل دسترسی راه‌دور، سرویس‌های اینترنت و شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در فصل چهارم، نحوه تعامل مدیر سیستم با کاربران، گروه‌های کاربری و مقوله‌های امنیتی مربوط به آن شرح داده می‌شود.

در قسمت پنجم، نحوه ایجاد فایل‌های پشتیبان از سیستم، مدیریت پردازش‌‌های در حال اجرا، تشخیص و خارج کردن پردازش‌های زاید با استفاده از ابزارهایی مثل فرمان Kill و مانیتورینگ عملکرد سیستم و سرویس‌های ارایه شده مورد بحث قرار می‌گیرد.

در بخش ششم هم بیشتر مطالب مربوط به بخش قبل اما با گرایش به سمت نحوه برخورد با مشکلات و مواقع بحرانی سیستم در نظر گرفته شده است.

در قسمت آخر هم موضوع ارتباط لینوکس با انواع ادوات سخت‌افزاری داخلی و خارجی مثل هارددیسک، مادربرد، حافظه، CPU و سایر تجهیزات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جوابی بنویسید