معرفی رشته معماری داخلی دیپلم کاردانش

امروزه تامین آسایش و شرایط زندگی در درون یک بنا همپای تجسم بیرونی آن بنا مهم و حساس است. به طوری که خصوصیات درونی یک بنا باعث جذب انسان و احساس تعلق او به یک فضا می شود.

طراح معمار داخلی وظیفه طراحی مسکونی – آپارتمان ها و ساختمان های اداری- تجاری و آموزشی و طراحی مبلمان و دکوراسیون داخلی را بر عهده دارد که نقشه های معماری پس از انجام مطالعات لازم اولیه براساس نتایج تصویب شده تهیه می شود.

اهداف آموزشی رشته معماری داخلی

هدف این رشته تربیت طراح معمار بویژه برای بخش های داخلی ساختمان (فضاهای داخلی، مبلمان، دکوراسیون و….) می باشد.

 

نحوه ورود به بازار کار و آینده شغلی رشته معماری داخلی

فارغ التحصیلان این رشته تحت عنوان طراح معماری داخلی زیر نظر مهندسین در شرکتهای دولتی و غیر دولتی مشغول به کار می شوند کارهای زیر راانجام دهند.

– انجام طراحی معماری داخلی ، ترسیم نقشه های مربوط به فضاهای داخلی ساختمان

– ترسیم نقشه های اجرایی مبلمان

– رسم رنگی پرسپکتیو سرویس ها، پلکان و لوازم داخلی ساختمان و ماکت سازی آنها

-توانایی ترسیم پلان دکوراسیون

– توانایی ترسیم نقشه های شهرک و محوطه ساز

ادامه تحصیل در رشته معماری داخلی

درحال حاضر دانش آموزان این رشته پس از اخذ دیپلم در صورت تمایل به ادامه تحصیل بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی می توانند از طریق :

الف- دانشگاه جامع علمی کاربردی

ب- آموزشکده دولتی

ج-دانشگاه آزاد

تا سطح کاردانی ( فوق دیپلم ) در رشته معماری، سپس تا سطح کارشناسی (لیسانس) که برای این رشته به تصویب رسیده است به صورت ناپیوسته ادامه تحصیل دهند، همچنین این دانش آموزان می توانند در صورت تمایل به تغییر رشته در آزمون تغییر رشته پیش دانشگاهی شرکت نموده و پس از قبولی و گذراندن این دوره از طریق آزمون سراسری در دانشگاه دولتی یا آزاد ادامه تحصیل دهند .

 

دروس تخصصی که یک کارآموز متقاضی دریافت مدرک دیپلم معماری داخلی از سازمان آموزش و پرورش (شامل بندهای یک و دو آشنایی با دیپلم های کاردانش)، میبایست در آموزشگاه پایگاه دانش که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای و اداره کار و امور اجتماعی است بگذراند ، شامل موارد ذیل میباشد:

نوع دیپلمکد استاندارد
طراحی معماری داخلیکد 2/2/24/21-0
نقشه کشی معماریکد 3/1/54/32-0
نقشه کشی عمومی ساختمان درجه 2 کد 3/254/32-0

درباره‌ی علیرضا مهدیان

مدت ها است دانشجوی کامپیوتر هستم.

جوابی بنویسید