درس نهم _آموزش ICDL2_ایجاد فایل و پوشه

ایجاد پوشه
در ویندوز برای مدیریت بهتر فایل ها می توانیم پوشه هایی بسازیم و فایل ها را در آنها نگهداری کنیم تا هم در آینده دسترسی به فایل ها آسان باشد و هم فرم مرتب تری را به خود اختصاص دهد.
♦ روی نقطه خالی میزکار، راست کلیک می کنیم.
♦ از منوی ظاهر شده، گزینه New و سپس زیرگزینه  Folder را انتخاب می کنیم.
همچنین می توانیم فایل های متنی و تصویری جدیدی هم از همین طریق ایجاد کنیم.

ایجاد فایل متنی در برنامه
Notepad
ساده ترین نوع فایل متنی، Notepad می باشد و به علت همین سادگی فقط متن در آن ذخیره می شود و قابلیت ذخیره کردن تصویر و گرافیک را ندارد. برای اجرای این برنامه به صورت زیر عمل می کنیم:
♦ به منوی Start می رویم.
♦ به قسمت All Programs رفته و از آنجا روی گزینه ی Accessories کلیک می کنیم.
♦ از برنامه های باز شده روی گزینه ی Notepad کلیک می کنیم تا برنامه اجرا شود.
♦ در اینجا برای ذخیره کردن فایل بروی سیستم به منوی File رفته و سپس از آنجا روی گزینه Save as کلیک می کنیم یا کلیدهای Ctrl+S را همزمان فشار می دهیم.
♦ از پنجره ی باز شده مشابه شکل زیر محل ذخیره کردن فایل، نام فایل و نوع فایل را تعیین می کنیم و سپس روی گزینه ی Save کلیک می کنیم.

ایجاد فایل متنی در برنامه
Wordpad
این برنامه همانند Notepad برای اصلاح و ویرایش فایل های متنی به کار می رود اما امکانات بیشتری را در بر دارد. ما در این برنامه فایل خود را از لحاظ قالب بندی متنی، درج اشیاء گرافیکی و غیره می توانیم تنظیم کنیم. برای اجرای این برنامه ابتدا:
♦ به منوی Start می رویم.
♦ به قسمت All Programs رفته و از آنجا روی گزینه ی Accessories کلیک می کنیم.
♦ از برنامه های باز شده روی گزینه ی Wordpad کلیک می کنیم تا برنامه اجرا شود.

برای ذخیره کردن فایل کافیست کلیدهای  Ctrl+S را همزمان فشار دهیم.

تغییر برنامه ی پیش فرض برنامه ها
همانطور که می دانید برای اجرای انواع مختلف فایل‌ها در سیستم‌عامل‌ها، نرم‌افزارهای مختلفی ارائه شده است. برخی نرم‌افزارها همراه با سیستم عامل‌ ویندوز ارائه می‌شود که ممکن است عیب هایی داشته باشد. به این خاطر شرکت های دیگر محصولات جدیدی را ارائه می کنند که علاوه بر برطرف کردن نیاز کاربر، عیب آن را نیز رفع نماید.
بطور معمول آخرین نرم افزاری که بروی سیستم عامل نصب می شود بعنوان برنامه ی پیش فرض در نظر گرفته می شود حال برای تغییر آن بصورت زیر عمل می کنیم:
♦ روی یکی از برنامه هایی که می خواهیم با نرم افزار دیگری اجرا شود راست کلیک می کنیم. بعنوان مثال در اینجا برای پخش موزیک روی یکی ار آنها راست کلیک می کنیم.
♦از منوی باز شده گزینه ی …Open with را انتخاب می کنیم. با انتخاب این گزینه به طور خودکار برنامه های پیش فرضی که روی سیستم نصب هست نمایش داده می شود. برای پیش فرض شدن همیشگی، روی گزینه اخر یعنی …Choose default program کلیک می کنیم.
♦ از پنجره ی باز شده یکی از برنامه ها را انتخاب کرده و تیک گزینه ی زیر کادر را میزنیم به این منظور که این برنامه همیشه استفاده شود.

درباره‌ی خانم زمانیان

جوابی بنویسید