درس سوم _آموزش ICDL2_ آشنایی با نوار وظیفه


نوار وظیفه (Taskbar) چیست؟
به نوار باریکی که در پایین صفحه نمایش قرار گرفته است نوار وظیفه یا Taskbar می گویند. در سمت چپ این نوار، دکمه شروع یا Start قرار گرفته که راهی مناسب برای دسترسی به برنامه‌‌های موجود در کامپیوتر است و در سمت راست آن قسمت اخطارها، بلندگو ، ساعت و ..قرار دارد که توسط آنها به راحتی می‌‌توانید قسمت های ذکر شده را کنترل کنید.

سفارشی کردن نوار وظیفه
نوار وظیفه شامل بخش های متعددی است که می توان نوار ابزارiهای دیگری را هم به آن اضافه نمود. برای این کار:
♦روی فضای خالی نوار وظیفه کلیک راست کنید.
♦گزینه Tollbars را انتخاب کنید تا منوی دیگری باز شود.

♦در منوی ظاهر شده می توانید نوار ابزار دلخواه را بطوری که علامت √ (تیک) کنار آن ظاهر شود انتخاب کنید و آنرا به ابزارهای نوار وظیفه اضانه نمایید.
اگر بخواهید نوار ابزار جدیدی تعریف کرده و آنرا به نوار وظیفه بیفزایید کافیست روی گزینه …New toolbar (شکل بالا) کلیک کرده و در پنجره ایی که باز می شود پوشه یا برنامه مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

پنهان کردن نوار وظیفه
♦روی فضای خالی نوار وظیفه کلیک راست کنید.
♦گزینه Properties را انتخاب کنید. شکل زیر باز می شود.
♦از اینجا گزینه Auto-hide the taskbar را انتخاب می کنیم.

نگاه زیر چشمی (Aero peek)
نگاه زیر چشمی همان مشاهده میزکار است در زمانی که در میز کار پنجره های متعددی باز باشد و ما بخواهیم بدون کوچک کردن آنها، میزکار را برای لحظاتی مشاهده کنیم. برای فعال کردن این ویژگی به صورت زیر عمل می کنیم:
♦ماوس خود را روی این قسمت() از نوار وظیفه قرار می دهیم یا کلیدهای Space + پنجره را از روی صفحه کلید بصورت همزمان فشار می دهیم.
پنجره های باز بصورت زیر تا زمانی که ماوس ما روی علامت است به همین صورت ناپدید باقی می مانند.
اگر Taskbarقفل نباشد، می‌تواند در سمت راست، چپ و یا حتی بالا قرار بگیرد. برای انجام این دستور کافی است نوار را به سمت دلخواه بکشیم و رها کنیم.

درباره‌ی خانم زمانیان

جوابی بنویسید