آموزش راه اندازی و استفاده از سرویس دراپ باکس

دسترسی به فایلها همیشه و از هر جا

تا همین چند سال پیش، سرویس های ابری مانند دراپ باکس (Dropbox) یاگوگل درایو (GoogleDrive) سیستم هایی پیشرفته و خاص قلمداد می شدند که تنها دامنه محدودی از کاربران از آن استفاده میکردند، اما امروزه دیگر این گونه نیست و این سرویس ها به جزء لاینفکی ازفضای کسب و کار و شخصی تبدیل شده اند. بر این اساس، دراین مطلب سعی میکنیم صفر تا صد سرویس محبوب دراپ باکس از دانلود و ساخت اکانت تا نحوه مدیریت فایل ها در آن را آموزش دهیم تا هر کاربری بتواند با بهره گیری از این سرویس ابری قدرتمند، زندگی دیجیتال پیشرفته تر و کاراتری داشته باشد.

۱) ساخت حساب کاربری

اولین مرحله در هر سرویس و از جمله دراپ باکس، ثبت نام است. برای انجام اینکار، به سایت دراپ باکس یعنی dropbox.com بروید. اگر با مرورگر رایانه باشید، در همان صفحه اول سایت، فرم ثبت نام را می بینید که از شما نام، ایمیل و یک پسورد می خواهد. اگر هم با مرورگر موبایل باشید، میتوانید از دکمه ثبت نام در صفحه اول برای دیدن این فرم استفاده کنید.
نکته حائز اهمیت در این مرحله این است که یک ایمیل معتبر وارد کنید، چون علاوه بر دریافت لینک فعالسازی از طریق آن، حساب دراپ باکس تان ازطریق این ایمیل شناخته می شود. البته دراپ باکس این امکان را هم برای کاربران قرار داده که با حساب کاربری گوگل در این سرویس ثبت نام کنند.

۲) دانلود نرم افزارها

پیش از آنکه وارد توضیحات محیط دراپ باکس و کارکرد آن شویم، بهتر است نرم افزارهای این سرویس را معرفی کنیم. شما عملا به سه طریق میتوانید به فضای دراپ باکس تان دسترسی داشته باشید: از راه وب و سایت آن، به کمک نرم افزار رایانه آن و از طریق نرم افزار موبایل دراپ باکس. ازمیان این سه، دو روش آخر کاربرد بیشتری دارد و موارد محدودی در دراپ باکس وجود دارد که تنها از طریق وب قابل اجراست. برای دانلود نرم افزار دراپ باکس روی رایانه (ویندوز، مک او اس یا لینوکس) می توانید از همان صفحه اصلی روی گزینه Download the app کلیک کنید تا دانلود آغاز شود. از داخل محیط دراپ باکس در وب هم می توانید با کلیک روی سه نقطه پایین صفحه یا فلش کنار نام کاربری، گزینه Install را بزنید تا وارد صفحه دانلود شوید.


توجه داشته باشید این فایل دانلودی، حجم کمی دارد و نرم افزار اصلی هنگام نصب، دانلود می شود. اگر این نوع نصب را نمی پسندید، می توانید فایل نصبی آفلاین دراپ باکس را از این آدرس (با حجم تقریبی ۸۰ مگابایت) دانلود کنید:

https://www.dropbox.com/downloading?type=full

پس از نصب نرم افزار روی رایانه، دراپ باکس فولدری را به همین نام ایجاد می کند که مانند آینه ای از فضای دراپ باکس تان عمل می کند و هر آنچه در آن قرار دهید به طور خودکار در فضای دراپ باکس تان اضافه خواهد شد.
نرم افزار موبایل دراپ باکس از اپ استور برای iOS و پلی استور و دیگر مارکت های اندرویدی برای اندروید قابل دانلود است. بد نیست حتی اگر استفاده ای برای نرم افزارش روی موبایل تان ندارید، آن را نصب کنید و وارد اکانت تان شوید، زیرا دراپ باکس با برخی سازندگان قرارداد بسته و این امکان وجود دارد که به شما حجم قابل توجهی را هدیه دهد!

۳) همگام سازی

تمام کارکردهای یک سرویس ابری حول همگام سازی فایل ها در آن می چرخد و همین همگام سازی بیشترین ابهامات را در ذهن کاربران ایجاد می کند. همگام سازی در حالت پایه به این معناست که شما فایلی را از طریق نرم افزار یا وب به فضایتان در دراپ باکس اضافه می کنید، این فایل در هر جا که همگام سازی شده باشد برای شما قابل دسترس است. مثلا اگر فایل یا فایل هایی را در فولدر دراپ باکس تان در رایانه قرار میدهید، این فایل را میتوانید در وب و همچنین موبایل ببینید و در صورت نیاز دانلود کنید. البته دقت کنید پس از قرار دادن فایل در این فولدر، علامتی به صورت فلش های آبی در کنار آن و آیکون دراپ باکس نمایش داده می شود که نشانگر «در حال همگام سازی» است. هنگامی که همگام سازی انجام شد، این علامت به یک تیک سبز رنگ تبدیل می شود. شبیه همین عمل هنگام ویرایش یا حذف یک فایل اتفاق می افتد و آن فایل در نرم افزارهای همگام سازی شده حذف شده یا تغییر می کند.


یکی از مهمترین قابلیت های دراپ باکس که بسیار هم کاربردی است، «همگام سازی انتخابی» یا Selective Sync است. در حالت عادی و پس از نصب دراپ باکس در ویندوزتان، احتمالا متوجه خواهید شد که تمام فولدرهای دراپ باکس تان اضافه می شود و دراپ باکس شروع به دانلود همه فایل ها می کند. این حالت شاید برای تعداد کمی فایل بد نباشد، اما با فایل های زیاد و حجم زیاد دردسر ساز است. در این مواقع می توانید از همگام سازی انتخابی استفاده کنید: با کلیک روی آیکون دراپ باکس در system trey و رفتن به تنظیمات آن (آیکون چرخدنده > Account) به قسمت Preferences بروید و روی دکمه Selective Sync بزنید. در این بخش، تمام فولدرها و زیرفولدرهای موجود در دراپ باکس تان را می بینید و می توانید تعیین کنید چه فولدرهایی با رایانه شما همگام سازی شود. پس از انتخاب و ذخیره، دراپ باکس دیگر فولدرها را از رایانه حذف می کند (فولدرها در فضای دراپ باکس دست نمی خورد) و فقط آنهایی را نگه میدارد که برای همگام سازی انتخاب کرده اید.
بد نیست این را هم بدانید که در موبایل به دلیل محدودیت در فضا و حجم اینترنت، دراپ باکس فقط نام فایل ها و فولدرها را نگه میدارد (بجز فایلهایی که روی موبایل هستند) تا زمانی که به صورت دستی یک فایل را برای دسترسی آفلاین دانلود کنید.

۴) مدیریت فایل ها و امنیت

یکی از پرسش های کاربران هنگام استفاده از سرویس های ابری این است که چگونه فایل هایشان را مدیریت کنند و چه فایل هایی را در آن قرار دهند. از نظر نوع فایل ها، دراپ باکس مناسبترین فضا برای ذخیره اسناد و محتواست. چه در حال نوشتن پایان نامه تان باشید و چه مثل نویسنده برای ویژه نامه ای مطلب می نویسید، می توانید اینگونه فایل ها را در دراپ باکس ذخیره کنید تا دیگر نگران از دست رفتن محتوایتان نباشید. البته این به فایل های متنی محدود نیست و دیگر انواع محتواهای تولیدی را نیز شامل می شود. فضای دراپ باکس تان را با فایل هایی که می توانید براحتی آنها را از اینترنت دانلود کنید، پر نکنید! اما هرگز تصاویر، ویدئو و دیگر فایل های خصوصیتان را در دراپ باکس یا هر سرویس ابری دیگری قرار ندهید! درست است که دراپ باکس فایل های شما را بدون اجازه در اختیار دیگران نمی گذارد، اما همیشه این قاعده را در نظر داشته باشید: فایلی را در فضای ابری بگذارید که اگر به دست فرد دیگری افتاد، نگران نشوید.

مرثیه ایی برای فضای دراپ باکس و افزایش آن

«دراپ باکس همه چیزش خوب است جز حجم کم آن»! این جمله را زیاد از کسانی که با دراپ باکس کار می کنند می شنوید که البته گله ای بجاست. دراپ باکس در حالت رایگان تنها دو گیگابایت فضا در اختیار کاربران می گذارد که از دیگر سرویس های ابری کمتر است، اما نگران نباشید، این سرویس راه هایی برای افزایش این فضا در نظر گرفته است. یکی ازمهمترین راه ها، پیشنهاد دراپ باکس به دیگران است. هنگامی که دراپ باکس را به فرد دیگری با لینک مخصوصتان معرفی کنید، هم شما و هم او هر کدام ۵۰۰ مگابایت فضای اضافه دریافت می کنید و افزایش حجم از این طریق می تواند تا ۱۶ گیگابایت انجام شود! علاوه بر این، دراپ باکس برای انجام فعالیت های خاصی (مانند نصب دراپ باکس، قرار دادن فایل ها، دنبال کردن اکانت آن در توییتر و …) نیز حجم های هدیه ای در نظر میگیرد.
البته از بسته های ویژه ای که دراپ باکس با همکاری سازندگان گوشی ها یا نرم افزارهای خاص میدهد نیز نباید غافل شد. بنابراین با کمی ممارست و فعالیت در فضای دراپ باکس میتوانید فضای آن را افزایش دهید.

منبع: ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

درباره‌ی علیرضا مهدیان

مدت ها است دانشجوی کامپیوتر هستم.

جوابی بنویسید