آموزش برنامه نویسی پایتون بخش ۱

دوستان عزیز
در سری آموزشهای برنامه نویسی پایتون تلاش میکنیم تا شما را با دنیای برنامه نویسی همراه کنیم و این نوید را به دوستانی که هیچ پیش زمینه ای در برنامه نویسی ندارند میدهیم که بسیاری از افراد برنامه نویسی را از پایتون شروع میکنند و این دوره بهترین نقطه شروع برای شما است که قصد دارید از طریق ورود به دنیای برنامه نویسی کسب درآمد کنید.

چرا پایتون؟
بسیار ساده است.
۱) صرف نظر از سیستم عامل نصب پایتون بسیار آسان است.
۲) کد پایتون بسیار خواناست و بنابراین فهم آن بسیار ساده است.
۳) پایتون به شما اجازه میدهد که کدها را اشتباه بنویسید و البته بعد از اجرای کد به شما کمک میکند تا خطای کد را تصحیح نمایید.
۴) پایتون ابزاری بسیار قوی برای ایجاد برنامه های حرفه ای تحت وب و تحت سیستم عامل می باشد، و این درحالی است که یادگیری پایتون بسیار آسان و سریع می باشد.
اینها اصلی ترین دلایلی است که بسیاری از افراد پایتون را ترجیح میدهند.

نصب پایتون
شما میتوانید با مراجعه به لینک زیر بسته مورد نظر خود را با توجه به سیستم عاملی که در آن کار می کنید (ویندوز، لینوکس و …) دانلود و نصب نمایید.

https://www.python.org/downloads

البته بسیاری از توزیع های سیستم عامل لینوکس بصورت پیش فرض پایتون را روی خود بطور نصب شده دارند. در این آموزش ما از ورژن ۳ پایتون استفاده میکنیم.

اجرای پایتون

در سیستم عامل ویندوز بعد از نصب پایتون، برای کدنویسی میتوان از IDLE و یا کامند لاین استفاده کرد. تفاوت این دو در این است که IDLE محیطی گرافیکی شبیه برنامه های ویرایشگر متن دارد. در سیستم عامل های لینوکس، یونیکس و OS X میتوان پایتون را با تایپ کلمه Python در ترمینال اجرا کرد.
کدنویسی پایتون را میتوان در دو محیط انجام داد اول در فضای کامند لاین که اصطلاحا به آن “on the fly” گفته میشود و معمولا برای تست کد از آن استفاده میشود و امکان استفاده مجدد از کد های نوشته شده در آینده وجود ندارد و محیط دوم استفاده از تکست ادیتورها میباشد که در آنها میتوان کدهای نوشته شده را برای استفاده های بعدی ذخیره کرد.

روش اول
اکنون اجازه دهید تا در محیط کامند لاین برنامه ای بنویسیم که کلمه “Hello Word” را بر روی صفحه نمایش دهد. برای این منظور در ویندوز، “Command line” را اجرا

کنید (در سایر سیستم عامل ها کلمه python را در Terminal تایپ نمایید و اینتر کنید) حال عبارت زیر را تایپ کنید و اینتر نمایید.

روش دوم
یکی از اصلی ترین اهداف مهندسی نرم افزار ایجاد کدهایی با قابلیت استفاده مجدد می باشد.
حال برای ایجاد این قابلیت همراه ما باشید.
برای شروع کار ابتدا یک فایل متنی با نام “hello_world.py” ایجاد نمایید و کد زیر را در آن وارد کنید.

در گام بعد از طریق کامندلاین وارد مسیر فایل خود شوید و این دستور را اجرا نمایید.

بعد از زدن دکمه اینتر شما میتوانید جمله “Hello World!” را در صفحه خروجی مشاهده کنید.

در بخش های بعد با اصول و دستور عمل کد نویسی پایتون بیشتر آشنا خواهیم شد.
همراه ما باشید

لطفا نظرات خود را درخصوص این آموزش در زیر همین صفحه برای ما بنویسید و سوالات خود را درخصوص برنامه نویسی پایتون در انجمن گفتگوی سایت پایگاه دانش با کلیک بر روی لینک زیر از ما بپرسید.

http://www.itdanesh.com/forums

درباره‌ی علیرضا مهدیان

مدت ها است دانشجوی کامپیوتر هستم.

جوابی بنویسید