آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت بخش ۱

کاراموزان عزیز سلام
به دوره آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت خوش آمدید

در این دوره آموزشی شما با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت آشنا خواهید شد. درضمن به یاد داشته باشید پیشنیاز کار با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، آشنایی با زبان های HTML و CSS است، بنابراین درصورتی که با این دو زبان آشنایی لازم را ندارید، میتوانید با کلیک روی هرکدام از لینک های زیر آموزشهای مورد نیاز را در وبسایت آموزشگاه پایگاه دانش مطالعه نمایید و از امکان دریافت مدرک معتبر برخوردار شوید.

با استفاده از جاوا اسکریپت ، HTML و CSS وبسایت هایی جذاب و محاوره ای (Interactive) میتوان ایجاد نمود. منظور از محاوره ای ، در حقیقت مدیریت فعالیت های کاربر در صفحه وب میباشد که در دروس آینده بیشتر با این مفهوم آشنا خواهیم شد.
برخی از کارهایی که میتوانید با استفاده از زبان جاوا اسکریپت انجام دهید بشرح زیر میباشد:

* نمایش اطلاعات بر اساس اوقات روز در وبسایت
* تشخیص نوع مرورگر کاربران وبسایت
* اعتبار سنجی محتوای فرم های اطلاعاتی
* ایجاد کوکی برای وبسایت خود
* تغییر محتوای صفحه وب بصورت پویا
و بسیاری کارهای دیگر.

خبر خوب آنکه در درس های آینده با تکنیک های لازم جهت ایجاد این قابلیت ها با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت آشنا خواهیم شد و با اجرای مثال هایی از این قابلیت ها در وبسایت خود استفاده خواهیم کرد.

Client Side Language (زبان سمت سرویس گیرنده)

کد های اجرایی درون هر وب سایت که به آنها اسکریپت گفته میشود یا سمت سرویس دهنده (سرور) اجرا میشوند و یا سمت سرویس گیرنده (کلاینت). در حقیقت منظور از کلاینت ساید مرورگری است که وبسایت شما در آن نمایش داده میشود و منظور از سرور ساید، کامپیوتر است که وبسایت شما بر روی آن اجرا میشود و اصطلاحا از وبسایت شما میزبانی میکند.
زبان های PHP, Ruby, Rails و ASP.net برخی زبانهای معروف سمت سرور هستند. به این زبان ها، زبان های سرور ساید گفته میشود زیرا کدهای آنها روی سروری که وب سایت شما را میزبانی میکند اجرا میشود و نه روی کامپیوتر کاربری که وبسایت شما روی آن نمایش داده میشود.
جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت سمت کلاینت است، به این معنی که در زمان بارگزاری صفحه وب بر روی مرورگر ، روی کامپیوتر شما اجرا میشود.

درپایان این بخش لازم به یادآوری است که خوشبختانه برای برنامه نویسی جاوا اسکریپت ، به هیچ ابزاری جز یک برنامه تکست ادیتور نیاز نیست و پیشنهاد ما به شما استفاده از برنامه Notepad++ است.

دانلود برنامه Notepad++ و یا اینجا

لطفا سوالات خود را درخصوص برنامه نویسی جاوا اسکریپت از طریق لینک زیر در انجمن گفتگوی سایت پایگاه دانش وارد نمایید.
آدرس انجمن گفتگو: http://www.itdanesh.com/forums

درباره‌ی علیرضا مهدیان

مدت ها است دانشجوی کامپیوتر هستم.

جوابی بنویسید